نام:علی

نام خانوادگی:دایی

تاریخ و محل تولد:1348/1/1 ، اردبیل

قد:193 سانتی متر

زندگینامه در ادامه مطلب...

نام:علی

نام خانوادگی:دایی

تاریخ و محل تولد:1348/1/1 ، اردبیل

قد:193 سانتی متر

-------------------------------------------

 

زندگینامه

 

علی دایی اول فروردین 1348 علی دایی در محله جیرال و خانواده ای پرجمعیت به دنیا آمد. علی دایی چهار برادر دارد و از نعمت  خواهر محروم است.

علی دایی در کودکی

علی دایی که در فوتبال به عنوان یک اسطوره شناخته می شود در زندگی شخصی و تحصیلات نیز همپای ورزش به موفقیت  هایی دست یافته است.

علی دایی در سال 1366 در رشته مهندسی عمران، دانشگاه شریف پذیرفته شد ولی به دلیل بازی فوتبال در گزینش ورودی به  دانشگاه ناکام ماند.

اما علی دایی از این اتفاق نا امید نشد و در همان سال در رشته مهندسی کشاورزی دانشگاه آزاد واحد تهران جنوب پذیرفته شد و دو ترم به تحصیل پرداخت. این پایان ماجرای تحصیل شهریار ایران نبود. علی دایی در سال 1367 مجدد در کنکور شرکت کرد و در رشته متالوژی دانشگاه صنعتی شریف پذیرفته شد و مدرک لیسانس خود را در بهمن ماه 1371 از این دانشگاه معتبر دریافت کرد.

علی دایی که به عنوان بازیکن سخت کوش و خستگی ناپذیر شناخته میشود در تحصیل به لیسانس متالوژی قانع نبوده و تحصیلات خود را تا مقطع کارشناسی ارشد تربیت بدنی دانشگاه آزاد ادامه داد.

 علی دایی علاوه بر موفقیت های فوتبالی و تحصیلی در تجارت نیز موفق بوده و هم اکنون گرداننده چندین شرکت بزرگ، چند فروشگاه، کارخانه تولیدی پوشاک ورزشی و عضو اتاق بازرگانی تهران می باشد.

مشاغل علی دایی به پوشاک ورزشی محدود نشده و در ساختمان سازی نیز فعال است.

فعالیت های اقتصادی و محبوبیت ورزشی علی دایی را از نیکوکاری و کارهای خیرخواهانه غافل نکرده و در سال 1385 یک هنرستان کار و دانش در شهرک گلستان اردبیل با تمامی تجهیزات به نام ابوالفضل دایی(پدرش) ساخت و تحویل آموزش و پرورش ناحیه 1 داد.

در ابان 1392  یک دبستان 6 کلاسه اهدایی نازی صفاری، مقیم آمریکا که به همت علی دایی و مشارکت اداره کل نوسازی مدارس احداث شده، در روستای آزادده صالح آباد در استان خراسان رضوی به بهره برداری رسید که این پروژه دارای 400 متر مربع زیربنابوده که برای احداث آن مجموعا 300 میلیون تومان هزینه شده بود.

علی دایی و همسرش

علی دایی به نمایندگی از جامعه ورزشکاران در سومین دو سالانه نشان نیکوکاری که 12 اسفندماه 1392 برگزار شد نشان نیکوکاری را دریافت کرد.

علی دایی و فرزاد حسنی


 

ازدواج:

 

 

علی دایی

ازدواج علی دایی در اول بهمن ماه 1383 صورت گرفت و به جرگه متاهلین پیوست. علی دایی در سال 1384 در مصاحبه ای در خصوص شیوه آشنایی با همسرش و خصوصیات شریک زندگیش گفت:همسرم از آشنایان دور خانوادگی ما می باشد، مادرش اردبیلی و پدرش تبریزی است و بزرگ شده تهران می باشد. مشخصات کامل یک دختر آذربایجانی را دارد و لیسانس صنایع غذایی می باشد، او هشت سال از من کوچک تر است.
 

علی دایی و همسرش


علی دایی در خصوص انتخاب همسرش گفت:همسرم را هم من انتخاب کردم و هم مادرم. علی دایی در ادامه می گوید:همسرم فرزند اول خانواده است.

نکته جالب در مورد ازدواج دایی مهریه همسرشان است. «از آنجا که خانواده همسرم دارای اعتقادات ارزشمند اسلامی هستند، مهریه شان مثل مهریه حضرت فاطمه(س)، «آب» است. خیلی ها فکر می کردن که مهریه همسرم سکه های زیادی است، به قول این جدیدی ها!... اما با تفاهمی که بین ما بود، مهریه ضامن خوشبختی نیست، بلکه صداقت ها و حسن نیت ها، زمینه  ساز یک زندگی مشترک است»

علی دایی و دخترش

اولین فرزند علی دایی در سال 1388 به دنیا آمد. دختری با نام نورا که علی دایی به وی بسیار علاقه دارد و می گوید:دوست دارم نورا به همه چیز برسد.

علی دایی و دخترش

علی دایی هر موقعیتی که برایش پیش بیاید دخترش را با خود همراه میکند.

علی دایی و نورا

 


 

زندگی ورزشی:

 

بازیهای باشگاهی:

استقلال اردبیل:

علی دایی فوتبال خودش را از تیم استقلال اردبیل آغاز کرد و بنا بر گفته همبازی های قدیمی وی در آن زمان هم شم گلزنی بالایی داشته است و مردم اردبیل او را افتخار شهر خود می دانند.

علی دایی

علی دایی در 16 سالگی در تیم استقلال اردبیل نفر دوم از سمت چپ

تاکسیرانی تهران:

علی دایی پس از قبولی در دانشگاه صنعتی شریف به تهران عزیمت کرد و در تیم دانشگاه بازی میکرد. تاکسیرانی تهران که آوازه هد زدن های علی دایی را شنیده بود برایش پیغام فرستاد تا اینکه پرویز مظلومی مهاجم اسبق تیم ملی و استقلال در دیدار تاکسیرانی و دانشگاه بازی علی دایی را دید و پس از کش و قوس های فراوان بالاخره دایی را در سال 13677 به تیم دسته دومی تاکسیرانی تهران ملحق کرد. علی دایی پس از گل زنی های فراوان آقای گل لیگ دسته دوم شد.

بانک تجارت:

علی دایی در جوانی

بازیهای درخشان علی دایی در تاکسیرانی باعث شد در ادامه دایی در سال 1369 به تیم بانک تجارت بپیوندد و البته همان سال ناصر حجازی تازه با تیم بانک تجارت قرارداد بسته بود و علی دایی پس از پیوستن به بانک تجارت سال 1373 به تیم پرسپولیس پیوست و همان سال ملی پوش شد.

پرسپولیس:

علی دایی

علی دایی پس از پیوستن به تیم پرسپولیس به همراه این تیم قهرمان لیگ آزادگان شد. علی دایی 2 سال بعد و در سال 1375  به تیم السد قطر پیوست و با این تیم به مقام پنجمی لیگ قطر دست یافت.

آرمینیا بیله فلد:

علی دایی در سال 1376 به همراه کریم باقری به تیم آرمینیا بیله فلد آلمان پیوست.

علی دایی و کریم باقری

دایی که پیراهن شماره 9، آرمینیا بیله فلد را بر تن داشت در 25 مسابقه برای این تیم در فصل 98-1997 به میدان رفت و 7 گل به ثمر رساند. آرمینیا بیله فلد در این فصل به مقام هجدهم در بوندسلیگا دست یافت و به لیگ دو بوندسلیگا سقوط کرد.

بایرن مونیخ:

علی دایی پس از یک فصل بازی برای آرمینیا بیلفلد به تیم بایرن مونیخ آلمان پیوست و به همراه این تیم قهرمان بوندسلیگا شد.

علی دایی

علی دایی که در تیم بایرن مونیخ شماره 24 را به تن داشت در 23 مسابقه برای این تیم در بوندس لیگا به میدان رفت و 6 گل به ثمر رساند. وی که در مسابقات بوندس لیگا غالباً به عنوان جانشین کارستن یانکر به میدان رفته بود در 4 مسابقه برای بایرن مونیخ به عنوان جایگزین این بازیکن در لیگ قهرمانان اروپا (در مجموع 71 دقیقه) به میدان رفت.

 به همراه تیم بایرن مونیخ به فینال لیگ قهرمانان اروپا صعود کرد. اما در دیدار فینال در مقابل منچستر یونایتد به میدان نرفت و از روی نیمکت کار هم تیمی هایش را دنبال کرد. بایرن مونیخ در فینال در وقت های اضافه دو گل دریافت کرد و جام قهرمانی را به راحتی از دست داد.

علی دایی

علی دایی پس از پایان قرارداد یک ساله و عملکردی ناموفق در بایرن مونیخ از این تیم جدا شد.

هرتابرلین:

علی دایی پس از جدایی از تیم بایرن مونیخ در سال 1378 به تیم هرتابرلین پیوست و پیراهن شماره 9 این تیم را بر تن کرد. اگر چه دایی با زدن 3 گل در 28 مسابقه آمار مناسبی به عنوان مهاجم در بوندسلیگا نداشت ولی در لیگ قهرمانان اروپا درخشان ظاهر شد.

گل علی دایی

دایی در مسابقات لیگ قهرمانان اروپا در فصل 2111-1999 دوبار دروازه چلسی را باز کرد و یک گل در مقابل آ. ث. میلان ایتالیا به ثمر رساند (میلان 1- هرتابرلین 1).

وی در فصل 2111-1999 به همراه هرتابرلین مقام ششم بوندسلیگا را کسب کرد.

دایی در فصل 2111-2111 در 23 بازی برای هرتابرلین در بوندسلیگا به میدان رفت و 3 گل به ثمر رساند. وی در دومین فصل حضور در این تیم برخلاف فصل اول، در سه بازی به عنوان بازیکن ثابت برای هرتابرلین در مسابقات بوندسلیگا به میدان رفت و در پایان فصل 2111-2111 به همراه این تیم به مقام پنجم بوندسلیگا رسید.

دایی در سومین فصل حضور در هرتابرلین مورد توجه قرار نگرفت و تنها در 8 بازی برای این تیم در بوندسلیگا به عنوان بازیکن جایگزین به میدان رفت. وی در فصل 2112-2111 برای هرتابرلین گلی نزد. دایی در پایان فصل 2112-2111 به همراه هرتابرلین به مقام چهارم بوندسلیگا رسید و به دوران حضور خود در فوتبال اروپا پایان داد.

الشباب امارات:

علی دایی در سال 1381 به تیم اماراتی الشباب پیوست و قراردادی دوساله با این تیم بست. علی دایی همراه الشباب در فصل 2113-2112 به مقام نهم لیگ فوتبال امارت رسید. عملکرد دایی در الشباب امارات مورد توجه این تیم قرار نگرفت و در حالی که وی قراردادی دو ساله با این تیم داشت پس از یک فصل حضور در این تیم از سوی سرمربی الشباب کنار گذاشته شد. پس از کنار گذاشته شدن دایی، تیم جیابی چین خواهان به خدمت گرفتن این بازیکن شد، اما وی این پیشنهاد را نپذیرفت و به فوتبال ایران بازگشت.

پرسپولیس:

علی دایی در مرداد سال 1382 پس از هفت سال به پرسپولیس بازگشت و به عنوان کاپیتان دوم این تیم پس از افشین پیروانی از سوی وینگو بگوویچ سرمربی وقت این تیم انتخاب شد.

علی دایی در پرسپولیس

علی دایی در اولین بازی پرسپولیس در مسابقات لیگ برتر در مقابل پگاه گیلان 4 گل به ثمر رساند و در پایان فصل با زدن 16 گل  به عنوان اقای گل لیگ ایران انتخاب شد، تا برای اولین و آخرین بار این عنوان را در ده سال حضور در لیگ ایران به خود اختصاص دهد. دایی در سومین دوره لیگ برتر به همراه پرسپولیس مقام پنجم لیگ را بدست آورد. علی دایی پس از یک سال حضور در این تیم به صبا باتری پیوست و به دوران حضور خود در پرسپولیس پایان داد.

صبا باتری:

علی دایی در تیم صبا باتری

علی دایی در شهریور سال 1383 با عقد قراردادی یک ساله به تیم صبا باتری پیوست. این تیم که اولین حضور خود در لیگ برتر را تجربه می کرد با صرف هزینه بالا بازیکنان سرشناس لیگ ایران را به خدمت گرفت اما در پایان فصل به مقام نهم لیگ برتر دست  پیدا کرد.

علی دایی در 25 بازی برای صبا باتری در لیگ برتر به میدان رفت و 12 گل به ثمر رساند. وی به همراه این تیم به مقام قهرمانی  جام حذفی دست پیدا کرد.

 

علی دایی در سال 1384 برای یک فصل دیگر قرارداد خود در تیم صبا باتری را تمدید کرد. وی در آبان سال 1384 در سومین تقابل با تیم سابق خود؛ در مسابقات لیگ برتر، موفق شد در برابر پرسپولیس گلزنی کند. این دیدار با تساوی 2-2 به پایان رسید. علی دایی در پایان مسابقات لیگ برتر به همراه این تیم به مقام چهارم دست پیدا کرد. علی دایی پس از عملکرد ناموفق در جام جهانی 2116 در لیست فروش باشگاه صبا باتری قرار گرفت.

سایپا:

 علی دایی

علی دایی پس از جدایی از صبا باتری در سال 1385 به تیم سایپای البرز پیوست و یک فصل را برای این تیم بازی کرد. علی دایی به همراه سایپا به مقام قهرمانی لیگ برتر دست یافت.

علی دایی در سال 1356 از دنیای فوتبال برای همیشه به عنوان بازیکن خداحافظی کرد.


تیم ملی:

علی دایی اولین بازی ملی اش را در سال 1372 انجام داد. علی دایی اولین گل ملی اش را در مقدماتی جام جهانی 1994 و مقابل تایوان به ثمر رساند. این بازی با نتیجه 10 بر صفر به سود تیم ملی ایران به پایان رسید.

رکورد بیشترین بازی ملی و بیشترین گل زدهٔ تاریخ تیم ملی را دارد (گل های زدهٔ او در میان تمام تیم های جهان نیز اول است).

در ادامه جدول گل های علی دایی را مشاهده می فرمائید.

 

تاریخ مسابقه محل برگزاری بازی حریف نتیجه نوع رقابت تعداد گل
1372 تهران، ایران تایوان 11-1 مقدماتی جام جهانی 1994 1
1372 دمشق، سوریه تایوان 6-1 مقدماتی جام جهانی 1994 2
1372 دوحه، قطر ژاپن 2-1 مقدماتی جام جهانی 1994 1
1372 دوحه، قطر عراق 1-2 مقدماتی جام جهانی 1994 1
1372 دوحه، قطر کره شمالی 2-1 مقدماتی جام جهانی 1994 2
1375 شهر کویت، کویت کویت 2-1 بازی دوستانه 2
1375 تهران، ایران نپال 8-1 مقدماتی جام ملت های آسیا 1996 4
1375 تهران، ایران سری لانکا 7-1 مقدماتی جام ملت های آسیا 1996 5
1375 تهران، ایران عمان 2-1 مقدماتی جام ملت های آسیا 1996 1
1375 مسقط، عمان نپال 4-1 مقدماتی جام ملت های آسیا 1996 1
1375 مسقط، عمان عمان 2-1 مقدماتی جام ملت های آسیا 1996 1
1375 دوبی، امارات متحده عربی عراق 1-2 جام ملت های آسیا 1996 1 (پنالتی)
1375 دوبی، امارات متحده عربی تایلند 3-1 جام ملت های آسیا 1996 1
1375 دوبی، امارات متحده عربی عربستان سعودی 3-1 جام ملت های آسیا 1996 1
1375 دوبی، امارات متحده عربی کره جنوبی 6-2 جام ملت های آسیا 1996 4 (پنالتی+3 پا)
1375 ابوظبی، امارات متحده عربی کویت (4)1-1(3) جام ملت های آسیا 1996 1
1376 دمشق، سوریه مالدیو 17-1 مقدماتی جام جهانی 1998 2
1376 دمشقّ، سوریه قرقیزستان 7-1 مقدماتی جام جهانی 1998 1
1376 دمشق، سوریه سوریه 1-1 مقدماتی جام جهانی 1998 1
1376 تهران، ایران مالدیو 9-1 مقدماتی جام جهانی 1998 2
1376 تهران، ایران قطر 3-1 مقدماتی جام جهانی 1998 1
1376 تهران، ایران جمهوری خلق چین 4-1 مقدماتی جام جهانی 1998 1
1376 جوهور باهرو، مالزی ژاپن 2-3 مقدماتی جام جهانی 1998 1
1377 سیساکت، تایلند لائوس 6-1 بازیهای آسیایی 1998 2
1377 بانکوک، تایلند عمان 2-4 بازیهای آسیایی 1998 1
1377 بانکوک، تایلند تاجیکستان 5-1 بازیهای آسیایی 1998 2
1377 بانکوک، تایلند جمهوری خلق چین 2-1 بازیهای آسیایی 1998 1
1377 بانکوک، تایلند ازبکستان 4-1 بازیهای آسیایی 1998 3
1378 ادمونتون، کانادا کانادا 1-1 جام دوستانه کانادا 1
1378 یوکوهاما، ژاپن ژاپن 1-1 بازی دوستانه 1
1379 اوکلند، آمریکا مکزیک 1-2 بازی دوستانه 1 (پنالتی)
1379 لس آنجلس، آمریکا اکوادور 2-1 بازی دوستانه 1
1379 دمشق، سوریه مالدیو 8-1 مقدماتی جام ملت های آسیا 2111 3
1379 دمشق، سوریه سوریه 1-1 مقدماتی جام ملت های آسیا 2111 1
1379 تهران، ایران بحرین 3-1 مقدماتی جام ملت های آسیا 2111 1
1379 تهران، ایران مالدیو 3-1 مقدماتی جام ملت های آسیا 2111 1 (پنالتی)
1379 تهران، ایران مصر (7)1-1(8) جام دوستانه ال جی 1
1379 تهران، ایران مقدونیه 3-1 جام دوستانه ال جی 1
1379 دوحه، قطر قطر 2-1 بازی دوستانه 2
1379 بیروت، لبنان لبنان 4-1 جام ملت های آسیا 2111 1
1379 بیروت، لبنان تایلند 1-1 جام ملت های آسیا 2111 1
1379 سیدون، لبنان عراق 1-1 جام ملت های آسیا 2111 1
1379 تبریز، ایران گوام 19-1 مقدماتی جام جهانی 2112 4 (پنالتی+3 پا)
1379 تبریز، ایران تاجیکستان 2-1 مقدماتی جام جهانی 2112 1
1379 تهران، ایران جمهوری خلق چین 4-1 جام دوستانه تمدن های کهن 1
1381 تهران، ایران عمان 4-1 جام دوستانه ال جی 1 (پنالتی)
1381 تهران، ایران بوسنی 5-2 جام دوستانه ال جی 2
1381 تهران، ایران عربستان سعودی 2-1 مقدماتی جام جهانی 2112 2 (پنالتی+شوت)
1381 بغداد، عراق عراق 2-1 مقدماتی جام جهانی 2112 1
1381 جده، عربستان سعودی عربستان سعودی 2-2 مقدماتی جام جهانی 2112 1
1381 منامه، بحرین بحرین 1-3 مقدماتی جام جهانی 2112 1
1381 ابوظبی، امارات متحده عربی امارات متحده عربی 3-1 مقدماتی جام جهانی 2112 1
1381 کیف، اوکراین اوکراین 1-1 بازی دوستانه 1
1381 تبریز، ایران پاراگوئه (4)1-1(3) جام دوستانه ال جی 1
1382 تهران، ایران اردن 4-1 مقدماتی جام ملت های آسیا 2114 1
1382 بیروت، لبنان لبنان 3-1 مقدماتی جام ملت های آسیا 2114 1 (پنالتی)
1382 تهران، ایران لبنان 1-1 مقدماتی جام ملت های آسیا 2114 1
1382 شهر کویت، کویت کویت 1-3 بازی دوستانه 1
1382 تهران، ایران قطر 3-1 مقدماتی جام جهانی 2116 1 (پنالتی)
1383 وینتیان، لائوس لائوس 7-1 مقدماتی جام جهانی 2116 2 (پنالتی+پا)
1383 تهران، ایران لبنان 4-1 مسابقات فوتبال غرب آسیا 2114 3 (پنالتی+سر+پا)
1383 تهران، ایران سوریه 7-1 مسابقات فوتبال غرب آسیا 2114 1
1383 تهران، ایران سوریه 4-1 مسابقات فوتبال غرب آسیا 2114 1
1383 چونگ گینگ، جمهوری خلق چین تایلند 3-1 مقدماتی جام ملت های آسیا 2114 1 (پنالتی)
1383 پکن، جمهوری خلق چین بحرین 4-2 جام ملت های آسیا 2114 2 (پنالتی+بغل پا)
1383 عمان، اردن اردن 2-1 مقدماتی جام جهانی 2116 1
1383 تهران، ایران لائوس 7-1 مقدماتی جام جهانی 2116 4
1383 تهران، ایران پاناما 1-1 بازی دوستانه 1 (پنالتی)
1383 تهران، ایران بوسنی 2-1 بازی دوستانه 1
1384 یوکوهاما، ژاپن ژاپن 1-2 مقدماتی جام جهانی 2116 1 (پنالتی)
1384 تهران، ایران لیبی 4-1 بازی دوستانه 1
1384 تهران، ایران توگو 2-1 جام دوستانه ال جی 1 (پنالتی)
1384 تهران، ایران تایوان 4-1 مقدماتی جام ملتهای آسیا 2117 1
1385 تهران، ایران کاستاریکا 3-2 بازی دوستانه 1

 

او در جام ملت های آسیا 1996 امارات به همراه باقری و عزیزی از بهترین ستارگان ایران بود.

دائی در بازی معروف ایران و استرالیا در بازی پلی اف مقدماتی جام جهانی 1998 (1377) فرانسه پاس گل دوم ایران را برای خداداد عزیزی ارسال کرد و این گل باعث راهیابی ایران به جام جهانی شد.

تیم ملی فوتبال ایران

او به همراه ایران در دو جام جهانی 1998 فرانسه و 2116 آلمان به میدان آمد و در 5 بازی ایران در این بازی ها شرکت کرد. پاس دایی بود که زمینه گذار گل مهدوی کیا به آمریکا در جام جهانی 1998 شد.

 از نقاط اوج دوران ورزشی دایی را می توان روز 24 آبان 1383 دانست. او در این روز و در مسابقات مقدماتی راهیابی به جام جهانی 4 بار دروازهٔ لائوس را گشود تا نام خود را به عنوان اولین فوتبالیست تاریخ جهان که 111 گل در بازی های ملی به ثمر رسانده ثبت کند.


 

 علی دایی در سال 1386 توسط فدراسیون فوتبال ایران به عنوان نماینده فوتبال ایران در سازمان یونیسف معرفی شد. دایی و مهتاب کرامتی (بازیگر سینما) به عنوان دو سفیر ایران در این سازمان بین المللی عضویت دارند.